Лабораторія соціальних новацій: як народжуються зміни

Бараннікова Юлія, Дія в Україні

7-11 липня у Львові відбулася Лабораторія соціальних новацій – 5-денний навчальний модуль для людей, які працюють над власними проектами і розглядають можливість їх розвитку як соціальних підприємств.

Лабораторія мала на меті створити інтенсивне навчальне середовище спроб, тестувань, обговорення та максимально підсилити проекти, щоб вже після навчання учасники  зосередилися на розвитку власного соціального підприємства або ж зрозуміли для себе, чи варто продовжувати і як рухатися.

Повільний розвиток маленьких містечок, відсутність розвитку студентських середовищ в університетах, невідповідність освіти на запити суспільства, пасивне ставлення молодих людей до локальних проблем, потребу ГО та малого бізнесу у швидких технологічних рішеннях, неякісні транспортні послуги, "людяність" та безпеку в перевезеннях, недостатня популяризація стрітарту як виду мистецтва, популяризація дозвілля на велосипедах, швидкий пошук виконавців для швидких завдань,зменшення небезпеки для дітей у містах – саме такі проблеми для себе виділяють учасники і хочуть їх вирішити.

Протягом п’яти днів учасники знайомилися із тим, що є власне соціальним підприємництвом разом із вже успішними соціальними підприємцями та тими, хто на старті, планували власні кроки разом із соціальним підприємцем із Румунії Мануелем Мусою, вивчали, які моделі існують і як міжнародний досвід може бути нам корисним. Спектр питань був широкий – від бізнес-моделі та впливу, який діяльність проекту має нести, до викликів, які стоять перед країною та молоддю зараз. Модуль завершувався представленням напрацювань проектів у Львівській бізнес школі, де кожен міг донести власну ідею, розповісти про рішення проблеми, отримати зворотній зв’язок - попереду подальша робота із наставником над проектом.

Крім цього, відбулося три відкриті зустрічі для львів’ян та учасників лабораторії на теми «Чому соціальне підприємництво», «Вплив соціальних інновацій», «Соціальні інновації у світі та можливість для України», які відвідало понад 150 людей.

Основні висновки:

  • Культура соціального підприємництва в Україні на старті. Ми маємо деякі успішні приклади, але дивне поєднання двох слів «соціальний» і «бізнес» ще викликає нерозуміння у широкого загалу. Є плутанина понять – соціальна відповідальність як скеровування частини коштів на певні соціальні проблеми і бізнес, який у своїй суті хоче вирішувати ці проблеми.

  • Кожне соціальне підприємництво – самодостатнє вирішення проблеми. В нас проблем достатньо, особливо в селах та містечках. Але і можливостей багато. Тому перспективи великі. Тут важливий новаторський підхід.

  • Оскільки соціальне підприємництво – це новинка для України, важливо ділитися досвідом, пробувати і шукати власні моделі – саме підхід, коли кожне своє припущення, плани ми одразу ж тестуємо, може дати найкращі результати та розуміння, як рухатися далі.  
  • Соціальне підприємництво має мати модель отримання прибутку, щоб забезпечити свою стабільність, тривалість та успішність. Тому проекти, які надто фокусуються на соціальній складовій, мають виклики із бізнес-моделлю і її реалізацією.
  • Потрібно вивчати міжнародний досвід – на сьогодні у світі існує багато організацій, які підтримують у різний спосіб соціальних підприємців. Для прикладу, Ashoka, MakeSense та інші, де можна вивчати різні практики та знайомитися з ідеями. Також можна використовувати онлайн інструменти для роботи над власною соціальною бізнес моделлю, зокрема на платформі Bebele.

За соціальним підприємництвом – майбутнє. Вже зараз світова практика показує, що соціальні підприємці можуть пропонувати рішення, які з часом можуть втілюватися на рівні країни чи запозичуватися державним сектором (див. Рішення, які змінюють системи). Для України кількість соціальних підприємців як інноваторів, людей із високим рівнем внутрішньої свободи та увагою до середовища навколо – зростає. Все інше (вплив, результати, кількісні показники) – питання часу.

 Детальніше про Лабораторію читайте на сайті

Коментарі:

Додати новину

Довідник

YouTube-канал

http://www.youtube.com/user/SocialEnterpriseOrg

Нас підтримали